Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Vláda podpořila oddlužovací novelu

Vláda na svém jednání schválila změkčení podmínek pro oddlužení. Novela insolvenčního zákona má totiž do osobního bankrotu pustit více lidí.

Schválením novely insolvenčního zákona vláda sleduje to, že nebude muset tolika lidem vyplácet dávky, ale naopak se tito lidé vrátí do ekonomického procesu a budou platit daně. Oddlužovací novely se obávají soudy, významně totiž zatíží insolvenční úseky. Novelu rovněž kritizuje část opozice i část věřitelů, kteří ji označují jako tzv. dluhovou amnestii.

Do procesu oddlužení by podle novely mohli vstoupit dlužníci v podstatě bez ohledu na výši svých závazků. Proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Předloha by tak odstranila nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nově nebyla stanovena. Novelu kritizuje kromě části opozice i Česká asociace věřitelů (ČAV). Podle ní je nepřípustné, aby náklady dlužníků nesli pouze věřitelé, jak to novela zamýšlí. Novela navíc dává dlužníkům signál, že dluhy se nemusí platit a paradoxně tak může vést k nárůstu zadlužení. Zásadní roli při řešení problematiky dluhových pastí by podle ČAV měla sehrát zejména preventivní opatření, kterých bylo v posledních letech přijato již několik. Stát by se měl více zaměřit na zvyšování finanční gramotnosti, namísto úpravy insolvenčního zákona, který ze své povahy řeší důsledky, nikoli příčiny tohoto problému. Důležité však nakonec bude, v jaké podobě vládní návrh nakonec projde parlamentem.