Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Stížností proti Česku ubylo

Stížností proti Česku u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) v posledních letech ubylo, stejně jako verdiktů štrasburského tribunálu o porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Loni podle statistik na webu ESLP bylo rozsudkem rozhodnuto o sedmi podnětech proti Česku. Pro srovnání, v případě Rumunska skončilo rozsudkem 258 podnětů, u Maďarska jich bylo sto. Celkově soud loni vyřešil 346 podnětů proti Česku, většinu jich označil za nepřípustnou nebo řízení zastavil. O rok dříve vyřešil soud 407 podnětů a v roce 2014 jich bylo 748. Na začátku letošního roku evidoval ESLP 205 nevyřízených stížností proti ČR.

Počet stížností by mohl ještě klesnout, pokud Česko ratifikuje dodatkový protokol k úmluvě, na jehož základě by se vrcholné soudy mohly obracet na ESLP s předběžnými otázkami. Podobně se už nyní obracejí na Soudní dvůr EU v Lucemburku. To by umožnilo vyřešit případy dřív, než se dostanou do Štrasburku. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je ještě nutné vyřešit, zda možnost požádat Štrasburk o výklad dostane pouze Ústavní soud, anebo také oba soudy nejvyšší. Jako problematiku, kde by bylo možné institut využít, zmínil rozhodování o azylu nebo vydávání cizinců do zemí mimo EU. Konkrétně jde o posuzování, zda je ta která země bezpečná a poskytuje záruky spravedlivého procesu.

Od roku 1993 vynesl Evropský soud pro lidská práva celkem 228 rozsudků týkajících se České republiky. Přestože dříve Česko figurovalo v tabulkách mezi deseti zeměmi s největším počtem stížností z celé Evropy, v posledních letech naopak počet stížností na jednoho obyvatele výrazně klesl.