Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Senátoři se obrátili na ÚS ve věci odměn exekutorů

Skupina senátorů chce po Ústavním soudu zrušení části vyhlášky ministerstva spravedlnosti, kterou se snížily náhrady a o třetinu také odměna soudních exekutorů v případech, kdy vymáhaná částka nepřesahuje 10 000 korun.

Senátoři uvedli, že razantní snížení odměn povede k ohrožení vymahatelnosti práva a k likvidaci některých exekutorských úřadů. Již nyní je přitom 22 exekutorských úřadů neobsazeno z důvodu dlouhodobého nezájmu. Exekutorská komora senátorskou iniciativu uvítala a uvedla, že věří v úspěch senátorského návrhu. Exekuční tarif nebyl zvýšen od roku 2001. Osmdesát procent exekucí je dnes neúspěšných a náklady s nimi spojené se zvyšují.

Aktuálně v Česku působí 153 soudních exekutorů, loni skončilo 13 exekutorských úřadů. Vyhláška snížila minimální odměnu soudních exekutorů z 3000 korun na 2000 korun. Týká se to 60 procent případů. Náhrada se pak nově u všech dluhů snížila o polovinu, pokud dlužník zaplatí celý dluh ve stanovené lhůtě. Exekutorská komora už dříve označila snížení odměny exekutorů za protiústavní kvůli tomu, že podmínky pro výkon určitých povolání lze stanovit jen zákonem, ne vyhláškou. Loni bylo podle údajů Exekutorské komory nařízeno 680.000 nových exekucí. Celkově se vedlo 4,5 milionu exekucí proti 834.000 lidem, dalším 228.000 exekucím čelilo 68.000 firem. Celková vymáhaná částka byla loni 325 miliard korun, zatímco o rok dříve 302 miliard korun.