Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Nový zákon o zprostředkování pojištění

Vláda schválila návrh nového zákona o distribuci pojištění a zajištění, který by měl nahradit stávající zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.

Nová norma mimo jiné reaguje na směrnici EU o distribuci pojištění a má sjednotit úroveň ochrany spotřebitelů a regulace různých způsobů prodejů pojištění. Cílem zákona je podle ministerstva financí zvýšit srozumitelnost a srovnatelnost informací o finančních produktech a zvýšit nároky na profesionalitu osob působících v pojišťovnictví. To tak mimo jiné znamená přelicencování desítek tisíc zprostředkovatelů pojištění. Všichni zprostředkovatelé pojištění budou muset mít novou registraci a absolvovat povinnou odbornou zkoušku a maturitu. To by mělo přinést „redukci“ těch zprostředkovatelů, kteří nejsou aktivní a v registru by tak zbyli jen ti, kteří tuto profesi vykonávají aktivně.

Pojišťovny jako jeden z nejpodstatnějších dopadů zákona vnímají zkvalitnění práce zprostředkovatelů pojištění, sjednocení podmínek pro prodej pojištění s jinými sektory, jako jsou například úvěry či investiční produkty a odstranění některé "nesmyslné regulace", jako je například vysoký poplatek za registraci zprostředkovatelů. K záporům lze naopak přičíst mnoho nových povinností, jejichž reálný přínos pro spotřebitele je sporný, ať už jde o další informační povinnosti, často nesmyslné povinnosti archivovat tuny dokumentů či povinnost platit každý rok poplatek za obnovení registrace. Důsledkem těchto opatření bude podle některých odborníků to, že náklady na ně zaplatí právě konečný spotřebitel, v jehož prospěch by přitom norma měla být přijata. Novela současně přebírá regulaci provizí v životním pojištění ze současného zákona. Nad rámec směrnice je podle ministerstva cílem zákona dosažení jednotného přístupu k regulaci distribuce na finančním trhu v ČR jako celku.