Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Novela insolvenčního zákona se do voleb neschválí

Novela insolvenčního zákona, která má umožnit oddlužení většímu okruhu předlužených osob a je nyní v prvním čtení Poslanecké sněmovny, již asi nebude z časových důvodů v tomto volebním období schválena.

Na sympoziu Změny v oddlužení fyzických osob to uvedli samotní poslanci. Kritika navrhované úpravy pravidel osobního bankrotu, jejímž záměrem je zpřístupnit oddlužení dalším asi 650.000 předlužených osob, zazněla zejména od zástupců věřitelů. Nesouhlasí především s odstraněním podmínky minimální výše dluhu, kterou dlužník musí v rámci oddlužení splatit.

Problematická je pro věřitele také varianta, kdy by dlužník mohl oddlužení úspěšně ukončit již po třech letech, pokud se mu za tu dobu podaří splatit aspoň 50 procent dluhu. Novela může podle prezidenta Asociace inkasních agentur Radka Laštovičky vyvolat větší zájem věřitelů o mimosoudní vymáhání pohledávek, které pro ně bude výhodnější než standardní právní cesta. Na novele uvítal záměr o důslednější postihování majetku dlužníků a jejich intenzivnější kontrolu ze strany insolvenčních správců.