Tento web používá k poskytování služeb a personalizaci soubory cookies. Používaním tohto webu s tím souhlasíte.

claim
Archiv novinek

Návrhů na zrušení zákonů u ÚS přibylo

Ústavní soud (ÚS) loni obdržel téměř 4180 stížností a dalších podání. To je o 111 méně než v předcházejícím roce.

Přibylo ale tzv. plenárních věcí, o kterých hlasuje všech 15 soudců, a většinou vyžadují více času. Jejich počet se konkrétně zvýšil z 36 na 47. Jde zejména o návrhy na rušení zákonů a také stížnosti související s volbami. Počet nových podání je tak v posledních pěti letech stabilní a bývá kolem 4000. „Ačkoliv je tento stav stále poměrně vysoký, lze se domnívat, že se bude jednat o setrvalý stav, se kterým musí ÚS již zřejmě počítat jako se standardním nápadem i v budoucnu,“ řekl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Zvýšení počtu plenárních věcí podle něj souvisí hlavně s loňskými volbami. „Nicméně je pravdou, že ÚS i tak obdržel větší množství návrhů na zrušení zákonů a jiných právních předpisů, což dle mého osobního názoru souvisí s aktivitou předchozí vlády na konci volebního období a přijímáním poměrně zásadních právních předpisů, jejichž přezkum vzápětí požadovala ve Sněmovně přehlasovaná politická opozice nebo senátoři,“ uvedl Pospíšil. Soud loni dostal například návrh na zrušení několika pasáží protikuřáckého zákona, měl by se zabývat také povinnou maturitou z matematiky nebo zákazem billboardů u dálnic a silnic první třídy. Dva senátorské podněty se týkají zákona o významné tržní síle, další dva zákona o ochraně přírody a krajiny, například způsobu vymezení Národního parku Šumava. Senátoři rovněž požadují zrušení zákazu prodeje o vybraných státních svátcích, zákona o registru smluv nebo povinnosti obchodních řetězců nabízet potraviny neziskovým organizacím.

Průměrná doba rozhodování soudu se oproti loňskému roku zkrátila, když loni činila 147 dní, zatímco v předchozím roce 154 dní. Tříčlenné senáty ovšem zpravidla rozhodují o individuálních stížnostech rychleji než plénum o návrzích na rušení zákonů.